Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Permis de conducere - compatibil cu pensia de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Permis de conducere - compatibil cu pensia de invaliditate gradul I?

Un cetatean are indemnizatie de handicap grad 1, pensie de invaliditate grad 1, cu indemnizatie de insotitor, si permis de conducere. Are dreptul sa circule cu masina, tinandu-se cont de criteriile pentru care se acorda gradul 1 de invaliditate?
Daca are handicap locomotor ceea ce inseamna ca se deplaseaza greu sau de loc, trebuind sa fie ajutat, poate sa detina permis de conducere, dar si o masina cu modificari exprese pentru a putea fi condusa de astfel de persoane. . Exista asemenea masini.. Daca ar avea handicapul de nevazator sau psihiatric, cu siguranta nu poate avea permis de conducere.
Da, insa avand in vedere criteriile pentru care se acorda gradul 1 pensie de invaliditate mai poate conduce o masina?
Aici conteaza boala si nu criteriile de acordare a pensiei.
Da, dar gradul 1 invaliditate se acorda doar celor ce au nevoie permanenta de ingrijire. Pe cand el conduce o masina .
Acea persoana nu traieste 24 ore din 24 in masina. Cand se da jos din masina, este un om cu dizabilitati si trebuie ajutat. Legea tine cont de boala.
Daca are mintea limpede si a luat examenul pentru permis, asta nu inseamna ca permisul i-a inlaturat handicapul de care sufera. De ce nu spuneti ce fel de handicap are?
Exista masini cu comenzi speciale pentru handicapati si sunt sigura ca ati vazut si locuri de parcare pentru acestia